AKTUALNOŚCI

DOŁĄCZ DO LINGBOAT


Koło naukowe studentów Katedry Języków Specjalistycznych rozpoczęło rekrutację.

Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Specjalistycznej LingBoat to miejsce dla osób zainteresowanych nauką języków obcych, ciekawostkami językowymi, językami specjalistycznymi oraz komunikacją międzykulturową.

Rekrutujemy! Aby dołączyć, wypełnij formularz: https://forms.gle/Kvjh5Jos82JaMVVK8

Opiekun: dr Paulina Nowak-Korcz

email: paulina.nowak-korcz@uni.lodz.plprofil na Facebooku:https://www.facebook.com/SKNLingBoat

Laury dla Komunikacji

„Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej” znalazła się wśród najbardziej innowacyjnych i wartościowych kierunków akademickich w Polsce. Certyfikat akredytacyjny dla studiów w Katedrze Języków Specjalistycznych przyznany został w ramach VI edycji konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, wyróżniającą najlepsze na rynku akademickim kierunki oraz najbardziej odpowiadające potrzebom pracodawców.

Szczególne uznanie w konkursie zyskała innowacyjność studiów, za którą lingwiści z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali specjalne wyróżnienie: „Laur innowacji”.

Uroczysta gala oraz oficjalne wręczenie certyfikatów i statuetek odbyło się 25 czerwca w warszawskim Hotelu Belotto

KJS

Bośnia z wyróżnieniem

Zredagowany przez dr Anettę Buras-Marciniak (KJS) tom poświęcony współczesnej Bośni i Hercegowinie znalazł się wśród laureatów tegorocznej Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka.

Wydana w 2019 roku książka jest dziewiątym z serii wydawniczej „Bałkany XX/XXI” zbiorem naukowych artykułów poświęconych kulturze, literaturze, językowi oraz polityce państw Półwyspu Bałkańskiego. Tom dotyczący Bośni i Hercegowiny poświęcony jest pamięci urodzonego w Sarajewie dr. Marinko Zekicia, byłego wykładowcy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale przed laty również lektora języka serbskiego w Uniwersytecie Łódzkim.


Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka przyznawana jest od 1997 roku autorom i wydawcom, w dziedzinie historii i archiwistyki. Przyznawana podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie.

KJS

Wydawnictwo UŁ: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/bosnia-i-hercegowina/

YouTube. Spotkanie promocyjne: https://www.youtube.com/watch?v=jUtIvullqoQ

Jezioro w Łodzi

Studenci „Lingwistyki dla biznesu” kontynuują cykl spotkań z kulturą Rosji

W grudniu 2019 roku studenci II roku mieli okazję podziwiać w Teatrze Wielkim w Łodzi legendarny i najsłynniejszy rosyjski Balet Smirnowa, znany jako Moscow City Ballet. Jego założycielem jest choreograf Wiktor Smirnow-Golanow. Zaprezentowane w Łodzi Jezioro Łabędzie to przedstawienie uwielbiane przez publiczność na całym świecie. Niezwykłe taneczne przedstawienie, zaskakująca choreografia, magia świateł i wspaniała scenografia to wszystko wywarło na publiczności niezapomniane wrażenie oraz mnóstwo pozytywnych emocji.

zk

Dla ducha i ciała

W ramach zajęć z języka i kultury Rosji, studenci „Lingwistyki dla biznesu” odwiedzili łódzką cerkiew. Gościli też przy rosyjskim stole.

W listopadzie studenci Lingwistyki dla biznesu (II grupa rosyjska) wraz z dr Zoją Kucą zwiedzili łódzki Sobór Św. Aleksandra Newskiego. Zapoznali się zarówno z walorami architektonicznymi obiektu, jak i również wybranymi aspektami prawosławnej obrzędowości. Po duchowo-kulturalnej „uczcie” grupa udała się do znajdującej się po sąsiedzku restauracji z tradycyjną kuchnią rosyjską. W ramach prezentacji dań rosyjskich, studenci spróbowali solankę mięsną, pielmieni, pierogi na słodki i na słono oraz czebureki. W trakcie degustacji zapoznawali się również z kulinarnymi sekretami przyrządzania tych smakołyków.

ZK

Wyroki pod lupą językoznawców

Katedra Języków Specjalistycznych UŁ będzie realizować nowy projekt z zakresu legilingwistyki.

Grant na jego realizację przyznało Narodowe Centrum Nauki. Tym razem analizie językoznawczej poddane zostaną wyroki Sądu Najwyższego USA oraz polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Kierownikiem projektu jest prof UŁ dr hab. Stanisław Goźdź – Roszkowski. Szczegółowy opis: tutaj.